22 Kasım 2009 Pazar

Bebek Müziğinin Faydaları

BEBEK MÜZİĞİNİN FAYDALARI
1- Zihinsel gelişime etkisi; Yapılan araştırmalar, çocuk beyninin gelişiminde özellikle ilk yıllar, müziğin çok önemli bir etken olduğunu ortaya koymuştur.
2- Duygusal gelişime etkisi; Anne karnından itibaren müzik dinleyen bebekler hırçın hareketler yerine daha uyumlu davranış sergilerler. Huzurlu büyüyen bebek için bu ilerleyen yıllarda büyük bir avantajdır.
3- Fiziksel gelişime etkisi; Müzik dinleyen bebekler bazı şarkılarda hareketlenirle r. Büyüdükçe bu hareketlilik el çırpmaya, oynamaya, dans etmeye dönüşür. Dolayısıyla bu hareketlilik bebeğin küçük kas, büyük kas gelişimini sağlar.
4- Sosyal gelişime etkisi; Müzik dinleyen bebekler, melodi, armoni, ritim gibi müziğin en önemli unsurlarını öğrenirler. Bu da ilerleyen yaşlarda onlara mükemmel bir avantaj sağlar.
5- Müziğin matematik zekası gelişimine etkisi vardır.
6- Müziğin kulak ve dil gelişimine etkisi vardır.
7- Zihinsel gelişimin % 85’ i 8 yaşına kadar, Beyin gelişiminin % 80’ i 3 yaşına kadar tamamlanır. Zeka gelişimini ve beyin gelişimini ilk aylar beslenmeden sonra olumlu etkileyen ilk faktör müziktir.
8- ABD’ li Bilim Adamları, prematüre doğan bebekler üzerinde inceleme yaparak Klasik Müziğin iştahı açtığı belirlediler.
Amerikalı Doktorlar, Klasik Müzik dinleyen bebeklerin daha çabuk büyüdüğünü ve yaşamlarının ilk stresten daha hızlı arındığını kaydettiler.

Klasik Müzik çalındığında bebeklerin kalp atışları düzene girerken, nefes alıp vermeleri kolaylaşır.
1- Ses çipiyle üretilmiş oyuncakların çoğu hatalıdır.
Bebeklerin kulakları için fazla yüksek ve tizdir. Müzik kutularında da aynı tehlike olabilir. Ayrıca bebekte yanlış ton duygusu gelişebilir.
2- 24 saat bebeğe müzik dinletmeyin. Aralıklarla dinletin. Sürekli müzik dinleyen bebek müziğe karşı bağışık hale gelir. Bir süre sonra bir gürültü gibi algılar.
3- Her müzik doğru müzik değildir. Klasik Müzik bile olsa. Tempoları çok hızlı ve sert müzikten kaçının. Bebeğin yeni oluşmakta olan çok hassas kulak zarını düşünün.
4- Bebeğin ağlamayı kestiği, uykuya geçtiği ve tepki verdiği şarkıları belirlemeye çalışın. Sevdiği müziği daha fazla dinletin.

Hollandalı Besteci Lap, konservatuvar eğitiminden sonra beste ve aranjman çalışmalarına katılır. En iyi beste ödülü alır. Uzun yıllar film, reklam müzikleri hazırlarken radyo ve televizyonlar için de çalışır. 1990 yılından itibaren ise bebekler için müziğin önemi üzerine durur ve çalışmalarına bu yönde devam eder. Kendi bebeği buna vesiledir. Müziklerinde klasik batı ve modern tarzı sentezler. Amacı ise, bebeklerin hassas kulaklarına uygun bir şekilde bebeğin entelektüel ve müziksel gelişimini sağlamak için beynin uyarılmasını gerçekleştirmek. Şimdi o dünyaca ünlü bebek müziği bestecisi. Ekvator'dan Hong Kong'a, Macaristan'dan Endonezya'ya kadar milyonlarca çocuk onun müzikleri ile büyüyor. Faydası var mı? Kuşkusuz, en azından ince ve çoğu zaman yavaşlayarak melodinin bozulmasına neden olan müzik kutularından kat kat iyi. Çocuğun gelişimi kuşkusuz her anne baba için önemlidir. Gelecek kuşaklar, ileride yapılacak doğru tercihler için bebeğinizin müzik kulağını doldurun.
* Raimond Lap'dan seçmeler:
Baby Classics, Lovely Baby CD I, Lovely Baby CD II-III ve IV. RaimondLAP’ınmüziği;
1- Bebeklerin hassas kulaklarına uygun hazırlanmıştır. Bu özel müzik sadece eğlence için değil, öğrenmekvegelişmekçinkullanılıyor.

2- Bebekle iletişim kuran dünyadaki ilk müzik türüdür. Bebeğin kurduğu iletişimi hemen fark edersiniz. Hatta doğumdan üç ay önce bile.
Örneğin anne karnında daha aktif hareket eder veya karın sertliğini giderir. Hayatın sonraki yıllarında aynı müziğin bebek üzerinde bir tür sakinleştirici etkisi olacak, bilinçaltında anne karnının güvenliğini çağrıştıracaktır. B
ebekler doğumdan üç ay sonra, Raimond LAP’ ın müziğini işitince, bazen daha aktif olacak, bazen ağlamayı kesecek, bazen uykuya dalacaktır.

3- Tekrarlayan melodiler sayesinde müzik hafızası oluşur. Müzik yaratıcılığı gelişir. Bebeğin müzik yeteneği ve yaratıcılığı harekete geçer. Bu müziğin terapi yönü vardır. Sonraki yaşlarda bu müziğin rahatlatıcı etkisi devam edip, çocukların bebekliğindeki huzurlu dönemi bilinç altında sürdürdüğünü görürüz.

4- Bu müzik sadece bebeği değil, aile bireylerini de olumlu etkiler. Evdeki atmosfer değişir BESTECİRAIMONDLAP’INMÜZİĞİNDEDAHADAFAZLASIVARDIR


Besteci Raimond Lap Kimdir: Hollandalı besteci Raimond LAP 6 yıl konservatuar eğitiminden sonra bestecilik ve aranjör çalışması yaptı. En iyi beste ödülü kazandı. Yıllarca film müzikleri, reklam müzikleri hazırladı. Radyo ve TV’ lere besteler verdi. Raimond Lap 1990 yılında bebekler için müzik yapmaya başladı. Klasik Müziği ve Modern tarzı sentez yaparak, kendine özgü bir müzik yarattı. Amacı bebeklerin hassas kulaklarına uygun bir şekilde, bebeğin entelektüel ve müziksel gelişmesini sağlamak için beynin uyarılmasını gerçekleştirmekti.
Aslında Raimond Lap, bu müziği ilk çocuğu için yaptı. Olumlu etkiler üzerine, etrafındaki 50 bebek üzerinde bu gelişimi izledi. 50 aileden gelen çok olumlu tepkiler üzerine bu özel müziği geliştirdi. Besteci yaptığı bu özel müzikle 2 Altın 2 Platin Plak ödülü aldı. 55 ülkede milyonlarca bebek Raimond LAP’ ın müziği ile büyüyor ve bu müziğin olağan üstü avantajlarından faydalanıyor.


California Üniversitesinin yaptığı bir araştırma, bazı müzikler ile IQ arasında bir ilişki olduğunu açıkçaortayakoymuştur.Bu testte önce sağ beyin yeteneklerini ölçen sorular sorulmuş, sonra Mozart'ın K448 iki piyanoluk sonatı 10 dakika boyunca dinletilmiştir.
Öğrenciler tekrar test edildiklerinde IQ puanlarının önceki teste göre 8-9 puan yükselmiş olduğu görülmüştür. birde oklu öncesi pyano egıtımı alan cocuklarda arastırmalar yapılmıs deneyler sonucu pıyano egıtımı alocuk ıQ su %78 daha yuksk cıkıyormus matematık ve fen alanlaında basarılı oluyorlarmıs

Hiç yorum yok: