22 Kasım 2009 Pazar

Bir Yaşında Çocuğunuz Büyürken

''1YASINDA COCUGUNUZU BÜYÜTÜRKEN''İşe gitmek zorunda olan anneler
benım içinde işe giderken cok zor onu bıraktıgımız ıcın üzülüyoruz ama buda gereklıymıs anlatayım
ONDAN AYRI KALMA ALIŞTIRMALARI YAPIN
siz ne kadar istesenizde cocugunuz uyanık oldugu her anını sizinle birlikte geçirmesi dogru degıldır..Sizden ayrı kalmaya alışmalı ve tekrar bir araya gelmenın tadını çıkarmalıdır.
çocugunuzun kendı istegyle sizden uzaga kacması ya da sizsiz bir şeyle ugrasmasının dısında bir baskasının yanında da kendını güvende hissetmeye ihtiyacı vardır.
belki de daha önce gündüzleri farklı kişilerle farklı mekanlarda geçirdiği olmustur ve buna alışmştır.
Eğer böyle bir deneyim yasamadıysa artık zamanıdır sizinde bir molaya ihtiyacınız vardır.ara sıra gözyası dökülsede birbirinizde düzenli olarak ayrı kalın ve çocugunuzu başka becerıklı ve sevecen ellere teslım edın.ayrı kalma deneyımı cocugunuza farklı ortama ve kısılerle basının caresıne bakabılecegını,hatta cok ıyı zaman gecırebılecegını öğretecektir.
BAŞKALARIYLA BİRLİKTE OLMAK ONUN SİZİN KOLLARINIZIN ARASINDAKİ DÜNYANIN GÜVENLİ VE HOŞ BİR YER OLDUGUNDAN EMİN OLMASINI SAĞLAYACAKTIRONA SAKIN ZAMANLAR VERIN
cocugunuzun hareketlı oyunlar yanında sakın aktıvıtelerede ıhtıyacı vardır.onunla bas basa kıtap okumanız yada kucagınızda sakınce sarkı soylemenız hem sızın kafanızı toplamanıza hem cocucgunuzun gün içerisinde öğrendiği seyleri kavramasına yardımcı olur ..

Hiç yorum yok: