22 Kasım 2009 Pazar

Bir Yaşında Çocuğunuz Büyürken(çatışma)


BİR YASINDAKİ COCUGUNUZ BÜYÜRKEN(Teri Crawford Jones)CATIŞMA
Çocuğunuz için bağımsızlık ne demektir?
Cocuğunuzun bağımsızlık arayışı içinde olması doğaldır.
Ama bunun doğal olması,onun için kolay olduğu anlamına gelme.
Sizden uzaklasmaya basladığı andan itibaren her yeni özgürlüğün bir bedeli olduğunu öğrenir. Kendi kendine yaptığı mücadele sizinle olan mücadelesnde acığa çıkar.
Örneğin cocugunuz kendi basına oynamaya dalmısken sizin dikkatinizin baksa bir yöne kaydığını fark ederse, korktuğu için ve kendini yalnız hissettiği için göz yaslarına boğulabilir.
Alışık olduğu gibi tü dikkatinizin onun üzerinde olmasını ister ve siznle değil de kendi kendisiyle bas basa kaldığını fark ederek terk edildiği hissine kapılır.
Sizde uzaklasabildiğinin farkına varmasıyla sizinde ondan uzaklasabilece ginizi anlar ve buda gözden kaybolmanızdan korkarak size yapışmasına neden olur.
Hızla sizden uzaga kacarken sizin onun yakalamak üzere arkasından geleceginizden emin olmak ister.
Kacmak heyecanlı bir kovalamaca oyunundan daha fazla anlam tasır onun için.
Kızgın olsanız bile yakalayıp,size karsı koymasına rağmen onu bebek arabasına ya da mama sandalyesine oturtunca her zaman ona göz kulak olmak için yanında olacağınızın güvencesini almıs olur.
‘Elleme!’ ya da ‘Hayır!’ diyerek onu cezalandırdğınızda bu, büyük olasılıkla sizin memnuniyetsizl iğinizle ilk kez karsılamasıdır.
(Önceleri henüz kucağınızdayken de sacınızı cekmemesi ya da ısırmaması için onu kararlı bir , ‘Hayır!’ la durdurmaya calışmıssınızdır, ancak bunlar onun hafızasında yer etmemiştir.)
Hareketli olmak yasaklanmıs bölgelerde dolasabilmesi için ona daha cok olanak tanımaktadır. Azarlamanız onu coğunlukla korkutur ve kafasının karısmasına neden olur.
Cocuğunuz aynı zamanda sizi elinde etkileyecek bir gücün olduğunuda öğrenmektedir.
Bir elektrik kablosuna doğru uzandığında siz hemen atılıp ’Yapma!’ diye bağırırsanız ilk kez sizi ne kadar kolaylıkla kontrol edebileceğini anlar.
Onu cezalandırınca ağlamaya baslarsa bunun nedeni sizi mutsuz ettiğinden dolayı duyduğu üzün tüyü ve korkuyu bir arada yasaması olabilir.
Her sey den öte sizi kontrol edebiliyorsa onu hala koruyabilecek durumda mısınızdır? .
Onun istediği kontrolun kendisinde değil sizde olmasıdır.
Cocuğunuz yeni kesfettiği yeteneklerinin ve bunun getirdiği özgürlüklerin sonuclarından her zaman memnun kalmayabilir.
Hayatında ilk kez siz,bir yerden bir yere yürümesi için ona ısrar ederken o kucakta tasınmayı tercih edebilir. Onu kucağınıza almayı reddederseniz kendini olduğu yere bırakabilecektir.Böyle yapmasının nedeni o an orada yürüme yeteneğinin bedelinin yüksek olduğuna karar vermesidr onu alıncada tekrar yere inmek için mücadele vermeye baslayarak sizi sasırtacaktır.
Bu onun size meydan okuduğunu yada kendisiyle celişkiye düstüğünü göstermez .
O yalnızca içinde bulunduğu anı yasar ve bir an için istediği sey bir sonra ki an istediği sedyen tümüyle farklı olabilir

Hiç yorum yok: