22 Kasım 2009 Pazar

Bir Yaşında Çouğunuz Büyürken(bağımsızlık)

Bu yıl boyunca çocugunuzun bagımsızlık ıstekleri karsısında alacağınız tavır onun sizinle ve çevresindeki dünyayla ilişkilerini pekçok yönden etkileyecekir.
Coşkusunu çok sık kısıtlamaya kalkarsanız bu onun merakının azalmasına ve kendine olan saygısını yiitirmesine neden olabılır.
Eger onu nesneleri incelemekten ve etrafını kolaçan etmekten alıkoyarsanız ,çocugunuz kendi kendini oyalamak yerine eğlenebilmek için sizinle vakit gecırmeyii tercıh edecek ve sıze yönelecektır..tabi bu arada kendi fikir ve içgüdülerine güvenmemeyi öğrenecektir..
isteklerini dışa vurmaya pek sık izin verilmiyorsa ya uysal ve korkak ya da asi bir çocuk olacaktır..
öte yandan çocugunuza çok fazla özgürlük verirseniz ,onu kollayacak kimsenin olmadıgını düşünerek daha az maceraperest olacaktır.
çok fazla özgürlük cocugunuzun size meydan okumasına neden olacaktır..çünkü dizginlerin sizin elinizde olmadıgını bellı edecek sınırlara ıhtıyacı vardır.
ya da henuz hazır dıılıken onu bagımsızlıga ıtersenız yalnızca ısrarlarınıza karsı cıkmakla kalmayacak,dogru zamanda gereken cesaretı bulmak ıcın ısteklı de olmayacaktır..
bagımsızlık arayısını desteklemek ve belırlemenız gereken cizgiler içinde yasamasına yardımcı olmak artk sızın için ene önemli basarı olacaktır

Hiç yorum yok: