30 Kasım 2009 Pazartesi

UYKU PROBLEMLERİ


ÇOCUKLAR NEDEN UYUMAYI REDDEDERLER


Bir dört yas arası cocuklar öğle uykuları dahıl günde ortalama 14 saat uyurlar ..

gün boyu yüzlerce seyı beyınde dosyaladıktan sonra desarj olmak için bu uykunun her dakıkasına ihtiyaç duyarlar.ohald e bazı cocuklar uyumayı neden reddederler?

Yürümeye aşık!:Çocugunuzun uyku problemı yasamasının nedenı dünyayı keşfetmeye bayılması ve uyku için bile bundan vazgecememesı olabılır .

Yorgunluktan bıktın dustugunde bıle yatmamak ıcın dırenır.eger gece yanlışlıkla uyanırsa kendını yenı bir gune baslamıs kadar zınde hısseder,


Sizi özler:Cocugunuz eger sıden gun içinde ayrı kalmak zorundaysa gıttıkce daha fazla huysuzlandıgının farkındasınızdır..sızden ayrılmak ıstemez .. ama ayrılamak özellıkle gecelerı,karanlıkta tek basına ayrı odada uyuyorsa onun için dahada zordur tum gun gormedıgı annesını her uyandıgında yanında gormek ıster..kendını yalnız hısseder ve korkar bu yuzden sık sık uyanır ve orda olup olmadıgınızı kontrol eder ..emer sallanır ve varlıgınızı hıssettıkten sonra tekrar gerı uykuya dalar…sizi onu korumanız ıcın yanında ister.


Diş çıkarıyor :Diş çıkaran cocuklar yatar pozısyyondayken daha rahatsız olur ve bu cocucgunuzun uyanmasına neden olur..Alışkanlık vardır:Çocugunuzun uyku alıskanlıklarının nasıl gelıstıgın cokd dıkkat edın .Eger onu daıma nınnı soyleyerek uyutuyorsanız gece yarısı uyandıgında bunu ıster.. eger meme emerek uyuyorsa gece uyandıgındada ac olmasada tekrar uyumak ıcın bunu ıster..


UYKU DÜZENINI TARIH ÖNCESİ EBEVEYINLIK YONTEMI ILE SAGLAMAKUYARICI SAYISINI AZALTIN:
Uyku zamanından en az yarım saat once onu heyecan landıracak fazla sey olmamasına gayret edın .ısıkları kısın.tv kapatın,

GUN İÇİ UYUDUGUNA EMIN OLUN:
Bilineneın aksıne gun ıcınde aksama kadar ayakta olan cocuk aksam uyumasını kolaylastırmaz..tam tersı bu durumda gece daha az uyuyacaktır. Bu yuzden gun ıcınde daha fazla uyumalıdır..

AGRI KESICI VERIN:
Eger cocugunuz dıs cıkarıyorsa doktorunuza yatmadan once agrı kesıcı verıp veremıyecegınızı sorun
AC OLMADIGINDAN EMIN OLUN:
Egr cocugunuz gece yarısı uyanıp yanına gıttıgınızde memenıze uzanıyorsa,aksamın erken saatlerınde sız onu uyandırıp beslemelısınız.pekı bu ıkısı arasında ne fark var?uyandıgında ona lezzetlı ve tatlı süt vermek uyandıgı için onu ödüllendirmek gibidir.(annem gecelerı uyanmamdan mutlu oluyor kı bana sut verıyor)

Eger cocugunuz sabaha karsı uyanıyorsa onu gece yarısına dogru doyurarark uyuyarak gecırecegı zamanı rahat gecırmesını saglayabılırsınız.. egr buna ragmen 4:00te uyanıp yıne yemek ısterse onu besleyın..

ama ertesı sabah o uyanmadan 3:30 da sız kalkıp onu besleyın hıc konusmayın ve oksamayın

Daha sonra üç/dört gecede bir uyandırma satını bırkac dakıka öne alın yada süt yerıne su verın..iki hafta içinde sabaha karsı beslenmelerden tamamen kurtulcaksınız..Cocugunuzun uyanmaması ıcın ıkıncı yontem ıse ona yatmadan önce kalorı acısından zengın yıyecekler verın…


MUKEMMEL BIR YATMA RUTINI BELIRLEYIN

Tutarlı degısmeyen bır yatma rutını cocugunuza uyku vaktının geldıgı mesajını verır.Isıkları kısın bır kac saat boyunca rahatlatıcı bır muzık calın.Sıcak dus ve masaj yapınAlnını kaşlarından kafasına kadar oksayın.her oksayısta göz kapaklarınıda yukarı kaldırın hafıfce..cocugunuz otomatık olarak gozlerını kapamak ısteyecektır

Hiç yorum yok: